Kontakt

E-post: opal@opal.se
Telefon: 08-28 21 79

Bokförlaget Opal AB
Tegelbergsvägen 31
168 66 Bromma

Besöksadress
Tegelbergsvägen 31, Bromma

VD

Catrine Christell
Förlagschef

catrine@opal.se

Största barnboksminne: Hattstugan, Elsa Beskow

Medarbetare

Melina Nordstrand
Försäljningschef

Foreign rights manager

melina@opal.se

Största barnboksminne: Alla barns djur, Stefan Casta och Petra Szabo

Malou Najic
Operativ projektledare
Digital utgivning

malou@opal.se

Största barnboksminne: Imorgon när kriget kom, John Marsden

Lottie Winnerhed

Marknadsföring

lottie@opal.se 

Största barnboksminne:  Bondeliv med Gunnar Glans av Jeanette Milde

Hanna Smedberg
Föräldraledig

Marknadsföring

hanna@opal.se 

Största barnboksminne: Dadlar och dromedarer, Viveca Lärn

Sara Ruder
Förläggare

sara@opal.se

Största barnboksminne: Dårfinkar och dönickar, Ulf Stark

Anja Eriksson
Redaktör 

anja@opal.se

Största barnboksminne: Eddie och Maxon Jaxon, Viveca Lärn

Fanny Richloow

Föräldraledig 

Redaktör

fanny@opal.se 

Största barnboksminne: En ö i havet, Annika Thor

Maja Joyce

Vikarie

Redaktör

maja@opal.se 

Största barnboksminne: Harry Potter, J.K. Rowling

Felicia Sjöö
Redaktör

felicia@opal.se

Största barnboksminne: Allra käraste syster, Astrid Lindgren 

Manus- och illustrationsfrågor

Läs mer om manus och illustrationer här.

Recensionsexemplar

lottie@opal.se

Order

Är ni registrerade kunder kontakta Förlagssystem eller er säljare, se nedan. Ni kan självklart också höra av er direkt till förlaget med beställningar eller frågor. Kontakta då opal@opal.se

Förlagssystem
Box 30195
104 30 Stockholm

order@fsys.se
08-657 95 00

Lager och distribution
Förlagssystem AB
Tunavägen 90
791 61 Falun

Säljarrepresentation

Hemming & Baggfelt
Hufvusta gård Bränneriet
171 73 Solna