Kontakt

E-post: opal@opal.se
Telefon: 08-28 21 79

Bokförlaget Opal AB
Tegelbergsvägen 31
168 66 Bromma

Besöksadress
Tegelbergsvägen 31, Bromma

VD

Catrine Christell
Förläggare

catrine@opal.se

Största barnboksminne: Hattstugan, Elsa Beskow

Medarbetare

Melina Nordstrand
Foreign rights manager

melina@opal.se

Största barnboksminne: Alla barns djur, Stefan Casta och Petra Szabo

Anja Eriksson
Foreign rights manager

anja@opal.se

Största barnboksminne: Eddie och Maxon Jaxon, Viveca Lärn

Malou Najic
Operativ projektledare
Digital utgivning

malou@opal.se

Största barnboksminne: Imorgon när kriget kom, John Marsden

Hanna Smedberg
Marknadsföring
Recensionsutskick

hanna@opal.se 

Största barnboksminne: Dadlar och dromedarer, Viveca Lärn

Mikaela Baum
Marknadsföring
Sociala medier

mikaela@opal.se

Största barnboksminne: Ronja Rövardotter, Astrid Lindgren

Sara Ruder
Förläggare

sara@opal.se

Största barnboksminne: Dårfinkar och dönickar, Ulf Stark

Fanny Richloow
Redaktör

fanny@opal.se 

Största barnboksminne: En ö i havet, Annika Thor

Karin Tegréus
Redaktör

karin@opal.se

Felicia Sjöö
Redaktör

felicia@opal.se

Största barnboksminne: Allra käraste syster, Astrid Lindgren 

Manus- och illustrationsfrågor

Läs mer om manus och illustrationer här.

Recensionsexemplar

hanna@opal.se

Order

Är ni registrerade kunder kontakta Förlagssystem eller er säljare, se nedan. Ni kan självklart också höra av er direkt till förlaget med beställningar eller frågor. Kontakta då opal@opal.se

Förlagssystem
Box 30195
104 30 Stockholm

order@fsys.se
08-657 95 00

Lager och distribution
Förlagssystem AB
Tunavägen 90
791 61 Falun

Säljarrepresentation

Hemming & Baggfelt
Hufvusta gård Bränneriet
171 73 Solna